Robert Sean Leonard (Dr. James Wilson)Robert Sean Leonard

Narozen 28. února 1969, Westwood, New Jersey, USA. Americký herec a držitel ceny Tony Awards za nejlepšího herce v divadelní hře. Nejvíce se proslavil rolí studenta Neila Perryho ve filmu Společnost mrtvých básníků z roku 1989 a rolí Dr. Jamese Wilsona v seriálu Dr. House.

Na divadelních prknech stanul poprvé již v 11 letech a od 15 let je profesionálním hercem. Úspěšně dokončil Fordhamovu univerzitu a následně Kolumbijskou univerzitu. Poté co byl přijat do Screen Actor’s Guild si změnil své druhé jméno na Sean. Jeho první hereckou rolí byla malá postava v televizním filmu My Two Loves z roku 1986. V témže roce hrál také ve filmu Vražedné hry (The Manhattan Project). Tato komedie, kde hrál i John Lithgow, je o vědeckém experimentu, který se odehrává v budoucnosti.

Dalším filmem v jeho začátcích byl Bluffing It z roku 1987 a poté o rok později teenagerovská komedie My Best Friend Is a Vampire. Jeho další role, která přišla o rok později, se stala jednou z jeho nejvýznamnějších. Stvárnil studenta Neil Perryho ve filmu Společnost mrtvých básníků, kde si zahrál po boku Robina Williamse a Ethana Hawkea. Neil Perry je mladý student, jehož vášeň pro herectví byla udušena strachem z otce a dominance rodičů v jeho životě.
V té době dvacetiletý herec byl ve své kariéře na dobré cestě, a získal roli ve filmu, který získal nominaci na Oscara, Pan a paní Bridgeovi (Mr. & Mrs Bridge) z roku 1990, kde si zahrál po boku Paula Newmana. O rok později následoval ne příliš úspěšný film Married to It. O dva roky zaznamenal velký úspěch ve třech různých filmech.
Nejprve hrál v adaptaci Shakespearovy komedie Příliš povyku pro nic (Much Ado About Nothing). Tento film, který s počátečním rozpočtem 8 milionů dolarů nakonec vydělal 60 milionů se stal jedním z nejúspěšnějších filmů založených na hře Williama Shakespeara. Ve filmu Leonard hrál po boku dalších talentovaných herců, jako jsou Keanu Reeves, Denzel Washington, Michael Keaton a Emma Thomson. Ve filmu ztvárnil postavu florentského šlechtice Claudia, jehož láska k dceři messinského krále dojde naplnění.
Ve stejném roce si zahrál v hudební retrokomedii Swing Kids, kde ztvárnil naivního a ušlechtilého hamburského gymnazistu Petera Müllera, který se společně se svými dvěma kamarády snaží žít podle vlastních ideálů navzdory nacistické zvůli. Ve filmu si zahrál společně s Christianem Balem, Frankem Whaleym, Barbarou Hershey a Kennethem Branaghtem.
Třetím filmem, kde Leonard v tomto roce zaznamenal úspěch bylo milostné drama Věk nevinnosti, natočené na motivy stejnojmenného románu Edith Whatronové. V tomto filmu, kde si zahrál po boku Daniela Day-Lewise, Winony Ryder a Michelle Pfeiffer, ztvárnil postavu aristokrata Larryho Leffertse, který byl blízkým přítelem hlavního hrdiny. Winona Ryder získala za roli ve filmu nominaci na Oscara a film samotný získal Oscara v kategorii Nejlepší kostým.
Po těchto třech velkých filmech se Leonardův profesní růst zpomalil. V roce 1996 sice hrál ve třech různých filmech (Deník vraha, Kluci ze sousedství a Má mě rád, nemá mě rád), žádný z nich však nebyl úspěšný jako trojice filmů z roku 1993. Dále hrál mimo jiné ve filmu Poslední dny disca a thrilleru Přistání naslepo, kde si zahrál po boku Kiefera Sutherlanda, Henryho Winklera a Bruce McGilla. Mezi jednu z jeho nejlepších televizních rolí patří postava Dannyho v rodinném dramatu Za soumraku, který umírá na AIDS.
Leonardova práce se změnila s příchodem nového milénia. Začal hrát v televizních seriálech, ale i tak stále hrál i ve filmech. V roli hosta se objevil v televizních seriálech Pustina (Wasteland) a Krajní meze (The Outer Limits). V roce 2001 hrál v dramatickém filmu Přiznání (Tape), televizním filmu Záblesk z pekel (A Glimpse of Hell) a Formule (Driven), kde si zahrál po boku Sylvestera Stallona a Burta Reynoldse. Poté byl Leonard obsazen do seriálů, které mu přinesly slávu.
Mezi jednu z jeho posledních rolí patří postava onkologa Dr. Jamese Wilsona v televizním seriálu Dr. House. Leonard byl prvním hercem, který byl v seriálu obsazen. Postava Dr. Wilsona je pravděpodobně nejznámější postavou v Leonardově kariéře.

Dr. James Wilson je fiktivní postava v seriálu Dr. House, kterou ztvárnil Robert Sean Leonard. Je primář onkologie a jediný přítel Gregory House. Vystudoval medicínu na McGill University. Svoji specializaci – onkologii – si patrně vybral proto, že jeho strýc zemřel na rakovinu. Je žid. Byl třikrát ženatý a poslední vztah mu bohužel nevyšel díky umrtí přítelkyně. Předchozí manželství se mu rozpadla kvůli Houseovi a nevěře, kterou přiznal, protože nechtěl nic tajit. Měl i poměr s několika pacientkami. Vztah s Housem považuje za etickou odpovědnost a neodvrací se od něj přestože mu dělá naschvály, krade mu jídlo, dostane ho málem do vězení, atp. Mnohokrát Housovi pomohl v těžkých životních situacích. Ve své kanceláři má plakát Hitchcockova z filmu Vertigo.
V českém znění seriálu Dr. House je dabován Liborem Teršem.

(House přišel do práce nemocný)
Dr. Wilson: „Copak? Rýma?“
Dr. House: „Ty budeš asi vážně doktor.“
Dr. Wilson: „Nepočkáš 5 minut? Mám tady pacientku.“
Dr. House: „Ona snad umírá?“
Dr. Wilson: „Ano.“
Dr. House: „Během téhle konverzace?“
Dr. Wilson: „Jsi ubohý a osamělý a chceš mě tady uvěznit abych byl na chlup stejně ubohý a osamělý jako ty!“
Dr. House: „Jo, zato ty jsi zosobněný štěstí.“
Dr. Wilson: „Tak dobře. Ano, já právě procházím těžkou životní krizí, žena mi odešla, protože si našla jiného.“
Dr. House: „Mě právě odešla moč.“

Comments are closed.