Lisa Edelstein (Dr. Lisa Cuddyová)Lisa Edelstein narozena 21. května 1966, Boston, USA je americká herečka a dramatička. Momentalně účinkuje jako Dr. Lisa Cuddyová v kritiky uznávaném seriálu televize FOX, Dr. House.

Lisa Edelstein se narodila židovským rodičům Alvinovi a Bonnie Edelsteinovým v Bostonu, Massachusetts, USA. Její otec je momentálně pediatrem v New Jersey. Jediná z třech dětí šla do Wayne v New Jersey a byla přijatá na střední školu Wayne Valley High School, kde v roce 1984 maturovala. V osmdesátých letech se přestěhovala do New Yorku, kde studovala divadlo na New York University’s Tisch School of the Fine Arts.

Kariéra
Lisa použila její znovu nalezenou osobnost na psaní, komponování a účinkováni v originálním muzikálu Positive Me jako odpověd na zvyšující se krizi AIDS v 80. letech. Začátkem 90. let se objevila jako host v některých populárních komediích jako Jsem do tebe blázen, Křídla, The Larry Sanders Show and Seinfeld, kde hrála frustrovanou přítelkyni George Costanzy.
Větší role v televizních dramatech přišly brzy (Relativity v 1996, Západní křídlo v 1999, Ally McBealová v 2000 a Felicity v roku 2001). Také pokračovala jako host v show jako Pohotovost, Frasier, Just Shoot Me, Beze stopy a Soudkyně Amy. Edelsteinina filmografie zahrnuje i filmy Po čem ženy touží s Melem Gibsonem, Rabín, kněz a krásná blondýna s Benem Stillerem, Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem a Bláznivá školka s Eddiem Murphym.

Dr. Lisa Cuddy je fiktivní postava v seriálu Dr. House, jejíž postavu ztvárnila Lisa Edelstein. Je ředitelkou a děkankou medicíny fakultní nemocnice v Princeton-Plainsboro a její specializací je endokrinologie. Vystudovala lékařství na Michiganské univerzitě, rozhořčena tím, že byla druhá v ročníku. Je židovka. Mezi její záliby patří golf, tenis a láska k nemocnici díky níž zanedbává svůj soukromý život. Je velice cílevědomá.
V českém znění seriálu Dr. House je dabována Helenou Dytrtovou.

One Response to “Lisa Edelstein (Dr. Lisa Cuddyová)”

  1. náhodný kolemjdoucí napsal:

    tahle ženská má prostě šťávu !!