Dr. House

Nevyléčitelná nebo nediagnostikovatelná nemoc? Pro doktora jménem Gregory House to je výzva. Při pokusech o zabití (většinou totiž pacienti málem zemřou než je vyléčí) pacientů mu pomáhá tým mediků. 
Dr. House (v originále House M.D.) je americký seriál, jehož autorem je Kanaďan David Shore. Americká televize Fox ho vysílá už pátým rokem, první sezóna tedy odstartovala v roce 2004. Aby seriál uspěl u dnešních diváků, už nestačí pouze milostná zápletka a několik mexických rádoby herců. Hrdinové se musí naučit nepřehlížet ani ty nejmenší detaily. Podobně jako je oblíbená forma kriminálních seriálů, diváci jsou stále hladový po lékařských dramatech. Dr. House je mistrovké spojení obojího. Dr. House, který připomíná lékařského detektiva, jež si od Kriminálek nevypůjčuje jen svou formu, ale i některé vizuální a filmařské postupy.

Dr. Gregory House, šéfuje diagnostickému oddělení nemocnice Princeton-Plainsboro v New Jersey. To by asi nebylo tak úplně jedinečné, a tak pan Shore vymyslel či navrhl muže, který nemá žádnou úctu k autoritám a pacienti má tak říkajíc „na háku“. Všechny postavy v seriálu Dr. House mají jedno společné, funkci „vyřešit případ“, ale postupem času se pro diváka stávájí právě oni, mnohem důležitější než samotné nemoci. Případy možná pro někoho začnou být postupem času ohranější, takže to hlavní, co na seriálu zůstává atraktivní, jsou do detailu promyšlené charaktery.

Doktor Gregory House (Hugh Laurie) totiž není zrovna typický lékař. Dr. House by šel vystihnout několika slovy, neupravený, neoholený, rozcuchaný a nikdy ho neuvidíte vzít si na sebe lékařský plášť. Prý proto, aby ho pacienti neviděli jako nemocného doktora. House má totiž nemocnou pravou nohu, na kterou kulhá, musí kvůli tomu chodit o holi a neustále do sebe sype prášky proti bolestem jako by to byly Lentilky. Dr. House je jedna velká zvláštnost. Nerad komunikuje s pacienty, protože uznává filozofii: „Všichni lžou, tak proč se obtěžovat?“. Navíc když se s nimi nebavíte, nemusíte lhát ani vy jim. Doktor House je prostě jiný druh doktora, ale v tom, co dělá, je nepřekonatelný, dokonalý, neopakovatelný a další podobná superlativa. Vede tým tří mladých a nadějných doktorů, kteří mají za úkol zjistit diagnózy u nemocí, u kterých to není zrovna snadné. Obyčejná teplota, kašel a bolení v krku se pod jejich dohledem může změnit ve smrtelnou nemoc, nebo v lepším případě v nějaký druh nákazy, která se u lidí vyskytuje se šancí jedna ku deseti milionům. Přesně takové jsou případy pro Gregoryho House a on si s nimi téměř vždy poradí.

Do svého týmu si House vybral neurologického specialistu Erica Foremana (Omar Epps), protože je to černoch a má záznam v trestním rejstříku. V týmu má také specialistku na imunologii Allison Cameron (Jennifer Morrison), která sice nebyla nejlepší na škole, ale je nehorázně sexy a do týmu se mu taková osoba vždycky hodí. A nakonec tu je Robert Chase (Jesse Spencer), který má jistě také nějakou odbornost a do týmu se dostal, protože ho tam protlačil jeho vlivný otec. Není to parta dokonalých doktorů, ale protože jim vládne Gregory House, svou práci odvádí na plno. Originalita prosakuje celým seriálem. Už jen ta nedokonalá skupinka lidí, která jednotlivé případy řeší. Nejsou to žádní brilantní doktoři, ale obyčejní zelenáči, kteří se častokrát zmýlí a celý seriál to velice dramatizuje. Dokonalý je ovšem samotný House. Sarkastický, na pacienty zlý a namyšlený, přesto za všech okolností inteligentně vtipný a ve svých úsudcích (ne)omylně profesionální. Britský herec Hugh Laurie, který ho ztvárnil, se vlastně stal značkou celého seriálu a bez něj by možná nebyl tím čím je.

Pravdou je, že samotné případy mohou být celkem zajímavé (taková modelka s rakovinou varlat…), ale i ty se časem okoukají. Epizody totiž neustále dokola opakují zaběhnutou posloupnost. V úvodu každé epizody nás seznámí s budoucím pacientem a jeho „chorobou týdne“ včetně momentu, který ho přivede do nemocnice (tak trochu jako když v Odpočívej v pokoji na začátku každého dílu někdo zemře). Potom náš tým léčí jeho nemoc a pokud se jeho stav zlepší někdy ve čtvrtině až polovině dílu, je nám hned jasné, že jeho nemoc bude něco úplně jiného a stav se mu zase zhorší. Členové týmu tedy po přijetí případu navrhují onemocnění, na které by jeho symptomy seděly. Během odhalování nemocí pozorujeme řadu nečekaných zvratů (podobně jako v detektivních sériích), špatných diagnóz a hodně odborných lékařských hovorů. Až na samotném konci epizody se dozvíme konečnou diagnózu. Ačkoliv se ovšem „choroba týdne“ velmi rychle okouká, neustále zábavné zůstává Housovo chování a jeho návštěvy kliniky pro veřejnost (nařídila mu to ředitelka nemocnice, aby se naučil komunikovat s pacienty), kde tak dokonale zesměšňuje své pacienty. Ovšem seriál Dr. House samozřejmě není složen jen z léčení, čas od času se objeví nějaký vztah, který mnohdy ovlivňuje práci, nebo do nemocnice přijde někdo, kdo narušuje běžný chod věcí. 

Jedním z producentů Dr. House je i Bryan Singer (X-Men, Superman se vrací), který dokonce režíroval první díl a dal tak celému seriálu svůj styl a atmosféru. Během prvního dílu je krásně patrný jeho režisérský rukopis a například takové obyčejné CT vyšetření má díky úhlům kamery a nasvícení téměř magickou atmosféru. Nebo takový obyčejný epileptický záchvat je i díky hudbě skoro až hororový zážitek. Další díly už vypadají podstatně obyčejněji, ale nikdy se nezapomene na tzv. „invazní kameru“, která byla poprvé představena v Kriminálce Las Vegas. V ní obraz zoomuje, vnořuje se a ukazuje nám mikroskopické detaily na místech činů a důkazních materiálech. Tady je něco podobného, jen se díváme do nitra člověka, sledujeme v detailech jak nemoc pracuje a při vysvětlování nemoci máme i vizuální možnost podívat se, co se děje v našem těle. Je to vykradené z Kriminálky, ale i tak to skvěle funguje.

Seriál v původním obsazení vydrží až do konce 3.  série, kdy odešel Foreman a Cameronová, přičemž Chase sám House vyhodil. Polovinu následující, 4. série, tedy Greg hledal tým nový, zatímco si jeho bývalí členové našli jiné uplatnění v nemocnici. V současné době běží v USA řada pátá, ve které se rozvíjí charaktery nových členů týmu, plastického chirurga Chrise Tauba, Lawrence Kutnera, který zastává podobný medicinský názor jako House, a taky Remy Hadley, která si ale nechává říkat “Třináctko” (její číslo na konkurzu) a která trpí Huntingtonovou chorobou. Dr. House patří mezi nejoblíbenější seriály současnosti, což dokazuje sledovanost, která se v Americe pohybuje okolo 15 milionů diváků za díl. Seriál má v současné době rozsáhlou komunitu fanoušků, kteří nepřestávají diskutovat o Gregově přátelství s onkologem Jamesem Wilsonem a vztahem s ředitelkou nemocnice Lisou Cuddyovou.